Як буде працювати Е-ЖИТЛО в Україні

Наталія ШевяховаUncategorizedLeave a Comment

Максим Олександрович Барінов, представник Міністерства регіонального розвитку, керівник управління благоустрою, один з перших ідейників проекту е-житла в Україні. І хоча зараз, його діяльність більше сконцентрована на роботі комунальних підприємств, це не заважає йому долучатися до розробки і впровадження проекту в життя. Він поділився своїми думками та планами стосовного, того як ця система буде працювати в країні.

«Сьогоднішнє ЖКГ показує, що між користувачем і ЖЕКом відбувається повне непорозуміння, іншими словами – непрозорість відносин. Коли ми приходимо в магазин, у нас є чіткий перелік продуктів, за які ми платимо гроші. У даному випадку, в системі ЖКГ, мало хто з користувачів може побачити, за що він платить гроші чи розшифрувати тариф. Хіба що лише загальні відомості, наприклад кінцеву суму. А куди йдуть гроші – ви перевірити не можете. Треба бути спеціалістом в цій сфері, щоб зрозуміти куди направляються твої гроші і що ви маєте отримувати за них. Із боку державного органу – це втрата інституційної пам’яті. Всі розуміють, що половина зберігається у паперовому вигляді, а решта тримається у голові. Якщо звільнився начальник ЖЕКу, то значна частина інформації губиться. Тому новий керівник повинен сам відновлювати і шукати відомості. Відбувається затяжний процес, інформація пропадає, ЖЕК намагається її відновити і таким чином придумує велосипед. В Україні – це регулярна практика. У нас після виборів змінюються керівники усіх рівнів, а до виборів, може ще 2-3 рази відбутися заміна. Тому ми губимо час, відповідно рух, як і розвитк у цьому напрямі затруднюється. А якщо говорити відверто, то з такою системою його просто немає. Більше того, ми губимо кошти як користувачів, так і державні».

«У 2012 році, була законодавча постанова «прогноз гарантії», заміна ліфтів. Виявилося, що зібрати інформацію про те, скільки ліфтів треба замінити, фактично не можливо. Стикнулися з реальною проблемою, що не змогли порахувати кількість ліфтів. Чотири рази намагалися оновити інформацію і кожен раз вона була іншою. Окрім цього, якщо треба замінити 2 тисячі ліфтів, а фірма-виконавець, може замінити лише 700, то як бути далі? А якби вони знали раніше, то були би готові. Виробник готовий працювати, але не можуть вони за місяць утричі збільшити свій об’єм роботи. Питання ж не в тому, що немає кому це робити. А в тому, не налаштований механізм управлінських рішень. Через такі дрібні моменти, ця постанова і не була прийнята, хоча ідеї були гарні».

 «Треба підвищити рівень довіри. На пальцях можна порахувати ОСББ і кооперативи, якими власники квартир задоволені. Якщо і задоволенні, то через те, що кооперативи – це тісний круг, де всі один одного знають. Тому було рішення про створення інформаційно-аналітичної платформи, в якій будуть працювати всі учасники ринка. Платформа буде надавати інформацію, для управлінських рішень. Це стосуються ліфтів, дитячих майданчиків, дахів, тощо. Зараз порахувати скільки грошей треба для того, щоб відремонтувати квартири – не можливо. Зазначається одна сума, коли проходили експертизу інша, а в документах взагалі може бути інформація, яка не відповідає дійсності. Але відповідно до рішення створення платформи Е-житла, ця проблема має зникнути. Адже там будуть усі бази даних, в яких буде заноситися дані з е-паспортів будинків. Такі міста, як Київ, Львів, Харків, Вінниця, витратили гроші, описали будинки, оцифрували усі процеси, але на сьогоднішній день ця інформація не потрібна. Чому? Тому, що вони зафіксували інформацію, але через 6 місяців, у більшості кварталів це уже буде не актуально. У паспорт входить тисяча параметрів по житловому будинку. І все, що відбувається з будинком, повинно відображатися у паспорті, якщо ви цього не робите, то це гроші викинуті на вітер».

«Постає питання, хто буде керувати? Хто буде учасником ринку е-житла? В основному керувати будуть приватні компанії. Але якщо, наприклад, Ви, задоволені роботою свого комунального підприємства, то вони теж зможуть взяти участь у конкурсі. Бо це питання професійного виконання роботи. Усі можуть поборотися за місце на ринку. Навіть, якщо учасниками ринку стануть лише приватні компанії, це не значить, що міська адміністрація не повинна спостерігати за їхньою роботою. Ринок ще не сформований, тому можуть бути різні випадки як і махінацій, так і неякісного сервісного обслуговування. А адміністрація повинна захищати своє населення».

«Е-житло надає механізм взаємного контролю, користувачі слідкують за тим, які послуги їм надають, а міська влада може дивитися за тим, яка робота виконувалася, яка ситуація з будинками».

«Фідбек, зворотній зв’язок, ще один важливий момент Е-житла, який допоможе зекономити час, нерви та гроші. Якщо є скарги чи пропозиції, то користувач може про це повідомити у спеціально створеному кабінеті. Бо до цього, щоб поскаржитися, треба витратити багато часу, додзвонитися в ЖЕК і то не факт, що вам дадуть відповідь, а скоріше за все проігнорують. Тут такого не буде».

Підготувала Наталія Шевяхова,
дискусія відбувалася в рамках форуму електронного самоврядування.