Blog #3. Он-лайн петиції: Америка, Німеччина та Росія

Наталія ШевяховаLinkLeave a Comment

ПЕТИЦЫЯ-АМЕРИКА

Платформа із он-лайн петиціями в Україні працює лише місяць. Більше того, деякі запити за цей період часу уже піднялися до топу і потрапили на розгляд Президента України. Таких лідерів поки  четверо. Усі вони набрали більше 25 тисяч голосів. Очолює топ –  звернення про збільшення міри покарання державних службовців за хабарництво. Про те як діє український варіант зверненнь до президента України он-лайн, можна почитати тут.

Таку форму звернень називають ключовим моментом розвитку “E-Government”,  а також сучасним проявом громадянського суспільства. Українським політикам знадобилося кілька років, щоб зрозуміти доцільність такої платформи. На жаль, Україна стала далеко не першою країною, яка впровадила мережеві звернення до уряду. Як діє система он-лайн петицій у США, Німеччині та Росії? Чому не варто доручати збір петицій державним органам і які скандали породили он-лайн петиції?

АМЕРИКА

We Are The People. YOUR VOICE IN OUR GOVERNMENT

Подавати он-лайн звернення у Америці можна починаючи з 13 років. Для цього не обов’язково бути громадянином США, достатньо лише зареєструватися на сайті. Основнi вимогами до заявників виключно ідеалістичні, петиції не повинні носити образливий характер для національних(чи інших) меншин, не пропагувати насильство та грубість, а також не закликати до порушення законів.

Американські петиції розглядає уряд країни. Проте на сайті сказано, що,  Барак Обама, сам обирає петиції, які його зацікавили і розглядає їх в індивідуальному порядку.

Зверненння повинно набрати 100 тисяч голосів протягом 30 днів. Відповідь, яку надає Білий Дім більше схожа на певну підзвітність, оцінка певним суспільним явищам, а також висвітленні загальної думки стосовно проблеми, тощо. Відповідь на петиції, пубілкується на сайті, а також надсилається усім хто підтримав звернення. На сайті зустрічаються кумедні звернення, як наприклад прохання до Президента США  про те, щоб депортувати Джастіна Бібера з Америки. Навіть такі безглузді петиції, уряд США розглядає і дає аргументовану відповідь. Ознайомитися із цією петицієї можна тут.

НІМЕЧЧИНА

Якщо в Америці більша увага приділяється кількістю підписів, то у Німеччині цей аспект не є основним. Німецьких політиків більше цікавить,  захист персональних данних. Саме тому, звернення є анонімними. Справжнє ім’я заявника можуть бачити лише ті політикі, які розглядають справу. Також для зручного користування Е-петиції поділені на різні категорії. Наприклад: освіта, земля, політика, тощо.

петиція-німеччинаУмовно сайт поділений на дві частини – громадський сектор та для юридичних осіб. Для користувачів, які не мають бажання залишити скаргу – працює форум. Долучатися до обговорень можуть лише зареєстровані учасники, які погодилися із правилами вказаними на сайті. Форум за умовчанням створюється до кожної петиції. Станом на сьогоднішній день, найпопулярніша петиція – це забезпечення прямого повітряного сполученння з Сирії та Іраку для біженців з цих країн.

Росія

Починаючи із 2013 року, на території Росії також почала діяти он-лайн петиція. Особливість звернень полягає  у тому, що ваша заява проходить три рівні: муніципальний, регіональний та державний. Така трьохступенева модель, допомагає відсіяти не потрібні та абсурдні звернення. Хоча не всі правозахисники позитивно ставляться до такої фільтрації заяв, називаючи це “прихованою ознакою цензури”. Такому детальному розгляді справ є логіка. Наприклад, в Америці був випадок, коли фанати культового фільму “Star Wars”, зібрали підписи про будівництво космічної зброї, яку описав Дж. Лукас. Білому Дому пришлося пояснювати, що така процедура дуже дорога і гроші на це поки відсутні.

петицыя-росыяУ Росії як і в Америці існує обов’язкова кількість підписів під петицією – 100 тисяч. Рік тому, російський блогер і громадський діяч Юрій Хованський, почав збір он-лайн підписів на те, щоб депутата ДержДуми Росії, Олену Мізуліну, перевірили на стан психічного здоров’я. Така петиція привернула увагу медійників і менше як за місяць часу під петицією підписалося 109 тисяч.