Зареєструй свій хабар на ipaidabribe.com

adminStandardLeave a Comment

1

«Я зробив свої водійські права за 4 тисячі гривень», «А я за вступ дав лише тисячу доларів», «Мені натякнули, що всі документи можна зробити за 800 гривень». З кожним роком в Україні стає все більше скарг на корупцію і все менше сфер, які б корупція не зачепила. Та не зважаючи на те, що масштаби корупції ростуть – відгуки про неї знаходять своє місце у медіа не так часто. Багато хто боїться відкрито заявити про те, що став «вимушеним» учасником корупції. Інколи ЗМІ саме через брак героїв не беруться висвітлювати цю тему, оскільки ризикувати не хоче ніхто. Оригінальне вирішення цієї проблеми знайшли індіанці, які на теренах своєї країни створили перший у світі анонімний сайт, присвячений хабарницту – «I paid a bribe».

Онлайн боротьба з корупцією – що, де, коли, як

Ініціатива була задумана сімейною парою Ramesh Ramanathan та Swati Ramanathan і реалізована в серпні 2010 року. Основні завдання сайту – це боротьба з корупцією та виховання громадян захищати свої права та перестати давати хабар.  Переважно сайт фокусується на дрібній, роздрібній корупції, близько 80% із 400 000 тисяч звітів на сайті – це розповіді про те як  чиновники та бюрократи, незаконно вимагають додаткову плату за роботу комунальних служб, оформлення документів, надання допомоги, тощо. Сума хабаря коливається від 2 до 20,000 рупій (орієнтовно від 10 до 4500 гривень). Не дарма лозунг проекту: «Розкрий ціну корупції».

У перші дев’ять місяців роботи портал мав 460 тисяч переглядів з 97 країн світу. Нині його користувачами є більше 4 міліонів людей з усього світу, а окрім Індії до онлайн боротьби з корупцією долучилися ще країни, Азія – Пакистан, Сирія, Шрі Ланка; Африка – Кенія, Зімбабве, Марокко; Європа – Греція, Айзебаржан, Україна (!!!), Угорщина; Південна Америка – Колумбія, Гайана.

Прихильники мобільних пристроїв, можуть завантажити адаптовану версію сайту на свій ґаджет. Зараз автори проекту працюють над розробкою безкоштовної, цілодобової гарячої лінії, яка б дозволила скаржитися на хабарі в реальному часі за допомогою дзвінків.

Користування та відгуки

У користування ipaidabribe.com є зручним. Усе зводиться до трьох основних розділів:  I Paid a Bribe (фіксує випадки хабарництва, тут люди скаржаться на те, хто, як, коли, та за яких умов просив у них хабар), I Do Not Want to Pay a Bribe (у цьому розділі користувачі діляться своїм досвідом, порадами та консультаціями, що робити коли у тебе вимагають не законні гроші), I Met an Honest Officer (найпопулярніший відділ на сайті, де люди діляться історіями про чесних працівників, які з совісті та чесності виконують свою роботу). Також є ще два додаткових виключно інформативних розділи – це гаряча лінія та новини.

Оскільки більшість повідомлень є анонімними і від користувачів не вимагається нічого, окрім інформації про корупцію, то на день з’являється в середньому 10 скарг.

«Для того, щоб мені видали свідоцтво про смерть діда, я заплатив 5000 рупій. За водійські права – 3500 рупій, а через рік їх прийшлося оновляти і з мене поросили ще 750 рупій. У мене питання, невже за всю роботу адміністрацій Бангалора та Каранатаки прийдеться платити»?

Окрім історій, про дачу хабара, можна знайти багато повідомлень про те, як люди переступали через себе та не давали хабар: «У нас з дружиною попросили благодійну пожертву у розмірі 3 тисяч рупій, якщо ми хочемо щоб наша донька вчилася у цій школі. Я ніколи нікому не давав хабарів і ми вирішили, що в школі, де батьків змушують платити незаконні гроші не зможуть навчити нічому хорошого нашу доньку».

Показовим є те, що деякі керівники організацій заходять на ресурс, щоб перевірити роботу своїх працівників, чи не поступає на них скарг і чи беруть ті хабарі. Наприклад, транспорт комісар Баскара Рао, реформував свій відділ з допомогою даних ipaidabribe.com.

Важко уявити, щоб хтось із чиновників України брав до уваги скарги про корупцію на сайті. Проте б такі заяви дали б нам змогу краще побачити ситуацію з хабарництвом, визначити, яка сфера суспільного життя є більше корумпована. А також, за допомогою ресурсу, встановити, хто із керівників установ є хабарником та покарати його згідно з законом.

Наталія Шевяхова