«IPaidABribe» в Україні: труднощі та перспективи розвитку антикорупційної онлайн реформи

adminLinkLeave a Comment

12-r
Сьогодні он-лайн платформи – це чудовий спосіб, щоб розпочати процес боротьби з корупцією, зробивши його більш доступним та відкритим для публічного обговорення. Поки цього не буде досягнуто, викорінити корупцію на території України буде надзвичайно складно.

«Дав хабара»  був створений у січні 2013 року та є офіційний партнером індійського проекту «IPaidABribe». Сайт дозволяє повідомляти про хабарництво у різних куточках України, його робота є повністю анонімною. Організатори та ініціатори проекту, також працюють у режимі анонімності та не розголошують своїх імен, контактних даних, тощо. Проте IT4Reform вдалося поспілкуватися з Керівником проекту та дізнатися з чого починався і як планує розвиватися один з перших антикорупційних сайтів в Україні.

Як з’явилася ідея «Дав хабара»?

Ми вирішили зайнятися цією ідеєю з двох причин. По-перше, стали помічати таку тенденцію, що друзі, члени сім’ї та колеги старшого покоління, які раніше вважали хабарництво прийнятною і фактично невиліковною практикою,а потім самі ж почали скаржитися на корупцію. Для нас це була перша ознака того, що корупція сягнула нових непередбачених висот та досягає  загрозливого рівня. По-друге, на той момент, обговорення цієї теми лишалось на неофіційному рівні, так би мовити, за зачиненими дверима, тобто у вузькому сімейному колі або серед друзів, і рідко набувала публічного формату. Наша команда почала переговори зі штаб-квартирою IPaidABribe, яка знаходиться в Індії, про запуск проекту на території України державною мовою.

З якими труднощами організатори зіткнулись?

З самого початку ми запустили проект в традиційному форматі IPaidABribe. Тобто, відвідувачам порталу було запропоновано анонімно залишити докладну інформацію про те, коли і де саме з ними відбувся випадок хабарництва. Ці інциденти класифікувалися залежно від географічного розташування, типу об’єкта, а також ареалом галузі, в якій він працює, що дозволило нам легко аналізувати всі дані, та надалі відправляти ці нотатки (замітки) стосовно тої чи іншої ситуації (NGOs та) владі для подальшого контролю.

Але, впродовж першого півріччя, сайт залишався мало активним. Ми почали шукати причину, чому ж так відбувається. Виявилось, що більшість користувачів так і не наважувалися залишити жодних відомостей (інформацію) про їхній інцидент хабарництва на нашому порталі, боячись ймовірності, що їх зможуть відслідкувати за цими ж даними.

Перед нашою командою постав серйозний і важкий вибір – видаляти систему класифікації чи ні?

Після довгих дебатів було вирішено реструктуризувати сайт в доволі просту дошку оголошень, де користувачі зможуть залишити повідомлення про свій інцидент анонімно. Результати були доволі примітними. Одразу ж, розпочалося активне обговорення даної теми. Але, незважаючи на те, що відвідувачі стали рішучіше залишати коментарі на сайті, натомість ми зіштовхнулися з проблемою неможливості фактично перевірити достовірність залишеної ними інформації. Це викликає серйозне занепокоєння і постає як основна проблема. Якщо на сайті з’являлись будь-які неправдиві повідомлення, відвідувачі могли зв’язатися з нами, і ми, на основі цієї інформації, вирішували видаляти дане повідомлення чи ні.

У цьому сенсі, сайт працює в якості вільного ринку. Це є проблема, але також і крок у правильному напрямку. Відвідувачі відтепер мають ресурс, де вони в змозі обговорити корупцію анонімно в більш доступному форматі ніж раніше. Це крок до отримання дискусій саме крізь ті закриті двері, про які йшлася мова.

До речі, і не без іронії, за останніх декілька місяців ми отримали численні запити-прохання про додавання в систему категоризації на сайті.Саме тому ми вважаємо, що ймовірно прийшов час заново розглянути цей варіант.

Займатися антикорупційним сайтом є небезпечно. Чи не було у вас страху, що одного дня до Вас може постукати «міліція»?

Звичайно, це питання приходило нам на думку. Але наша команда працює не в одному місті і сам проект започаткувався і знаходиться надалі за кордоном. Це значно ускладнює закриття веб-сайту.

На жаль в Україні діє така практика, що більшість «незалежних» ресурсів належать владним структурам чи олігархам. А хто є вашим власником?

Ми б вважали за краще залишитися анонімними. Але ніякий уряд або владна структура не має причетності до веб-сайту, це факт. Тимпаче, сама наша партнерська угода з IPaidABribe заявляє, що такої приналежності і не повинно бути.

Які висновки можна зробити на базі даних внесених відвідувачами сайту. Наприклад: кількість записів, розподіл по регіонах, найбільш корумповані сфери, величина хабара і т.п.

З тих коментарів, які були залишені на порталі, можна зробити певні висновки,- що інциденти хабарництва відбуваються по всій країні, навіть у тих регіонах, де вони зовсім не очікувані. Спостерігається найбільша активність саме із Західної частини України. Міліція та освітні установи є доволі поширеною темою обговорення на порталі, але урядові установи продовжують брати участь в корупції за всіма напрямками. Багато відвідувачів сайту висловлюють своє незадоволення, прикрість і щире розчарування, з приводу того, що корупція так і не скоротилася, не зважаючи на всі нещодавні події та минулорічну революцію на території України.

А можете зараз оцінити роботу сайту чи вдалося Вам реалізувати задумане?

Наразі ми не можемо оцінити роботу сайту, так як нам ще необхідно виконати величезний обсяг роботи. На сьогоднішній день для нас пріоритетним завданням є забезпечення можливості підтвердження реальними фактами тої інформації, яка була розміщена на сайті.

Як ви плануєте розвивати проект?

Швидше за все, ми плануємо знайти певну середину, між тим, як є зараз та повною реорганізацією сайту, щоб класифікація була включена. На початковому етапі, ми, ймовірно, запропонуємо відвідувачам надавати додаткову інформацію про випадки хабарництва. За наступним кроком ми плануємо спробувати об’єднатися з надійними організаціями в Україні, які допоможуть нам перевірити факти й проаналізувати надіслані повідомлення. Якщо все піде добре, ми могли б у кінцевому результаті перейти на класифікацію повністю.

Усі повідомлення на вашому сайті повністю анонімні. Чи не боялися Ви, що на ресурсі можуть заявитися спекулянти, які будуть поширювати фейкову інформацію?

Так, звичайно, це проблема. Якщо будь-які неправдиві повідомлення публікуються на сайті, відвідувачі можуть зв’язатися з нами, і внести свої корективи або зауваження на цей рахунок, і на основі отриманої інформації, зваживши всі за і проти, ми зробимо висновки, видаляти підозрілий пост чи ні. Як вже зазначалося раніше, нашою метою є якісна перевірка інформації, яка надходить на сайт, надійними і незалежними партнерами.

Як ви уявляєте он-лайн боротьбу з корупцією в Україні?

Сьогодні он-лайн платформи – це чудовий спосіб, щоб розпочати процес боротьби з корупцією, зробивши його більш доступним та відкритим для публічного обговорення. Поки цього не буде досягнуто, викорінити корупцію на території України буде надзвичайно складно. Ми бачимо наш проект як проміжний крок у цій еволюції – допомогти людям зберігати свою анонімність при обговоренні даної теми публічно. Це призводить до певних ускладнень, але ми вважаємо, що цей крок є необхідним на даний момент.

Уряд приділяє достатньо велике значення боротьбі з корупцією, але ще багато чого належить зробити саме через культуру корупції в більшій частині пострадянського простору. Це доволі не швидкий процес.

Згідно інформації з нашого сайту, можна зауважити, що в державних установах, з точки зору корупції, на даний момент мало що змінилося. Але чиновники піднімають це питання і публічно виносять його на обговорення у вкрай негативному ключі. Ці виступи є також важливим кроком на шляху сприйняття корупції населенням. Проте до цієї проблеми варто поставитися серйозніше, пропрацювавши її з усіх сторін, починаючи з поліції, громадських служб та освітніх установ. Адже це саме ті державні установи, з якими найчастіше стикаються люди в повсякденному житті, де на психіку тиснуть наразі бюрократія і корупція.

Спілкувалася Наталія Шевяхова