Боротьба з корупцією «по-українськи». ТОП-3 ресурси, які протидіють корупційним схемам

adminStandardLeave a Comment

index

Антикорупційні закони в Україні вводяться  з періоду 92 року, коли тодішній прем’єр-міністр України Леонід  Кучма заявив, що «буде встановлено жорсткий контроль за незаконними прибутками політиків і вже веде важку боротьбу з корупцією». З того часу закони і органи по боротьбі з корупцією створювалися систематично і майже щороку. Але це ніяк не впливало на зникнення цього пагубного явища. Більше того, корумпованість в українському суспільстві є абсолютно не дослідженим процесом і чіткого плану боротьби немає. Усі закони, які б мали допомогти країні побороти хабарництво, ніяким чином не суперечили  існуванню і розвитку корупції.

Про це може свідчити щорічний індекс корупції, який розробляє Transparency International. Цього року Україна набрала 26 балів із 100 можливих і займає 142 позицію зі 175. Це уже не вперше Україна ділить свою позицію між Угандою та Коморськими островами як одна з найбільш корумпованих країн світу.

«26 місце України, говорить лише про те, що вона опинилася за межею ганьби, бо менше 30 балів для країни – це поганий показник. У нас дуже корумпована держава в усіх сферах. В Україні існують кілька видів корупції: елітна – це корупція депутатів, чиновників, олігархів; адміністративна – це коли ви проходити оформлювати, певний документ і у вас вимагають хабар та побутова – це корумповані схеми, які відбуваються в школах та лікарнях. Тому ми  вкрай негативно оцінюємо рівень корупції. Схеми від колишнього режиму не були зруйновані і руйнуються зараз з величезним трудом, каже Ольга Тимченко, керівник департаменту комунікацій Transparency International Україна.

Аби протидіяти корупції і «оживити» громадян, які уже спокійно відносяться до хабаря, українські активісти, адвокати, громадські діячі створили кілька онлайн-ресурсів, які повідомляють, борються, інформують чи викривають факти корупційних схем в країні. Зазвичай робота таких сайтів є анонімною і націлена на постраждалих від корупції.

За словами Ольги Тимченко, Transparency International Україна має широку та різносторонню аудиторію. Послугами та інформацією компанії користуються Міжнародний Валютний Фонд та вітчизняний – Фонд «Відродження». «У нас кілька цільових груп. Перша – стейкхолдери, депутати і чиновники та експерт середовище з яким ми працюємо. Друга – міжнародні організації та донори. Тобто ті, які дають кредити нашому уряду. Якщо уряд, щось не виконує, то ми таким чином на нього і тиснемо. Третя – громадські активісти з якими ми проводимо навчання. Згідно  останніх досліджень Пакт-Юнайтед, активна авдиторія громадських організацій – це люди від 30 до 50 років, тобто ті, які активні в інтернеті і мають середній заголовок».

Окрім, Transparency International Україна, проблеми корупції висвічує і досліджує, Центр протидії корупції, який у цьому році запустив сайт  УКР.АВ, де інформує про махінації у сфері державних закупівель. «Найлегше помітити корупцію у сфері державних закупівель. В рік держава витрачає приблизно 300 мільярдів гривень на державні закупівлі – це бездонне дно. За два минулих роки нам вдалося  зекономити для державного бюджету та не дати вкрасти більше  мільярда гривень. Ми рахували лише ті договори, які були скасовані або ті, де ми змусили зменшити ціну. Коли ми говоримо про боротьбу з корупцією без призвіщ, документів або інструментарію юридичного та медійного – це  усього ж розмови, а не боротьба з нею, – заявляє Віталій Шабунін, голова правління центру протидії корупції.

Про те, як помітити і що робити, якщо ви хочете відслідковувати за державними закупівлями у своєму регіоні, Віталій Шабунін розповів на антикорупційному форумі у Львові : «У нас був випадок, лісове господарство виграло тендер на купівлю дроту у розмірі 500 тисяч гривень. Ми зайшли на вісник державних закупівель, подивилися чи справді була здійснена передплата. Після цього написали оскарження в орган, який має протидіяти такого виду порушенню в цій закупівлі. Держінспекція прореагувала на нашу заяву і почала перевірку. Замовник розуміючи, що в підсумку він отримає кримінальне провадження і скоріше за все сяде,  відмінив замовлення. Гроші залишилися у бюджеті».

Корупція процвітає не лише у сфері державних закупівель, а й у такому явищі як хабарництво, який завдяки не доброчесності керівних осіб, став побутовим елементом для більшості українців. На думку засновника Національного Руху «Ні Хабарництву! Я не беру і не даю хабарів» Сергія Гули, хабар – це низове явище корупції. Онлайн боротьба з корупцією дає можливість боротися з хабарництво у різноманітних сферах таких як адміністративні сфери, ДАІ, навчання в школах чи університетах. «Хабарництво носить масовий характер. Згідно останніх соціологічних досліджень при адміністративних послугах, кожен другий стикається з фактами хабара або бере участь у цьому. Саме тому, на нашому ресурсі є відділ де, кожен може повідомити про факт хабарництва і ми формуємо офіційний запит і допомагаємо людям звернутися до правоохоронних органів».

«Нещодавно у нас був випадок у Білій Церкві. Чоловік здавав на права і у  нього через посередників вимагали хабаря. Він звернувся до нас із скаргою, щоб наші активісти зайнялися таким фактом. Коли ми почали займатися цією справою хабарники дали задню і заявили, що вони гарантують безпечну здачу екзаменів без хабарів. МРЕВ зазначили, що вони звертають увагу на такі факти і будуть тримати ситуацію під контролем, –ділиться Сергій Гула, – Та на жаль, правоохороні органи не завжди відповідним чином реагують на запитати. Зазвичай пишуть, що перевіряли факти, але вони не підтвердилися. Або дякують за відповідне звернення і кажуть, що проводять відповідну роботу щодо вчинення факту хабарництва і корупції у їхніх органах».

Цільова авдиторія Національного Руху – це люди, старше 30. Ті, які розуміють наскільки це явище є негативним та нейпринятним і люди, які готові боротися з цим.

Окрім громадських ініціатив, в Україні функціонує ресурс «Дав хабар», який є партнером індійського сайту «I paid a bribe». На жаль, скарги оновлюються не періодично. Від інших ресурсів по боротьбі з корупцією відрізняється тим, що не лише фіксує хабар, а й дає змогу користувачу відзначити після чи до Майдану той дав хабара.

Онлайн-ресурси, які повідомляють і борються з корупцією в Україні

IT4Reform пропонує вам ознайомитися з підбіркою сайтів, які протидіють і викривають корупцію.

«Стоп Корупція»

стоп корупцыя

Рік заснування – 2011

Голова – Transparency International Ukraine, міжнародна організація
Контакти – 38 (0522) 27-27-54, info@ti-ukraine.org

Інтернет-ресурс створений за підтримки Transparency International. «Стоп Корупція» займається практичними порадами для боротьбі з корупцією. На сайті є такі розділи: «Банк Практик», «Запитання юристу» та «Інструкції».

«Банк практик» – відділ, де кожен користувач може поділитися своєю позитивною історією у боротьбі з корупцією та вказати, як йому це вдалося. Остання новина у розділі розміщена у  2012 року. Орієнтовна кількість переглядів таких публікацій 50-70.
«Запитання юристу» – онлайн-поради від юристів, на різні теми, які схвилюють громадян. Питання можуть задавати лише зареєстровані користувачі. Кількість відповідей юристів не обмежена, тобто різні юристи можуть коментувати і давати поради на одне і теж питання.
«Інструкції» – аналітичний розділ сайту, де спеціалісти детально розбирають, описують та радять як краще проходити ті чи інші державні процедури. Найчастіше публікації торкаються проблеми перевірки різного роду підприємств держінспекцією. Окрім того як діяти, автори подають нормативно правову базу.
Окрім цих ключових відділів, на сайті є також карта антикорупційних ініціатив, де б за ідею мали б розміщуватися усі антикорупційні організації в Україні. Але на жаль, на карті лише відмічені два проекти від Transparency International у Києві та Кировограді.

 

Укр.Ав

украв

Рік заснування– 2014

ГоловаВіталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції

Контакти https://www.facebook.com/antac.ua

Інтернет-центр протидії корупції – громадська організація, яка об’єднує експертів з юридичного, медійного та громадсько-політичного секторів. Логунз сайту: «З корупцією можна боротися, бо корупція завжди має призвіще».

Рубрикація на сайті ділиться на два типи: справи та фігуранти. У «справах» розміщується інформація про корупційні схеми, які центр протидії корупції направив у прокуратуру. Публікації діляться на три категорії: виграні справи, є провадження(тобто зареєстровані у прокуратурі) та справа в суді. «Фігуранти» розповідає про персон, за участі яких відбувалися корупційні операції. Матеріали діляться на такі рубрики: підписали схему, покрили схему та під слідством. Оскільки, сайт активно використовує анімацію, то при наведені на фотографію особистості з’являється коротка статистика про те, скільки схем людина покрила та на яку суму.

Організатори сайту самі обирають справи, якими займаються, зв’язатися з ними можна у фейсбук-спільноті.

«Ні хабарництву. Я не беру і не даю хабарів»
Національний Рух у боротьбі із корупцією.

ні хабарництву

Рік заснування – 2014

Голова – Сергій Гула, адвокат

Контакти –  +380997437646  info@nihabarnyctvu.org

Суть руху полягає, в тому що для боротьби з корупцією організатори намагаються  подолати явища хабарництва в Україні через особистий приклад окремого громадянина. Наприклад, на сайті є відділ «Повідом про хабар», де абсолютно кожний громадянин може поскаржитися на те, хто у нього попросив хабар. Діяльність сайту схожа на «I paid a Bribe» про який ми розповідали раніше. Але на відміну від індійського сайту, на «Ні хабарництву» немає анонімних повідомлень. Для того, щоб розмістити скаргу треба вписати своє ім’я, ніякої реєстрації чи електронної пошти сайт не просить. Окрім скарг, на сайті є спеціальний відділ, куди можна поскаржитися якщо у вас вимагали хабар, там розміщуються номери усіх державних служб, які займаються боротьбою корупцією такі як обласна прокуратура, МВС України та гаряча лінія СБУ.

Якщо ж ви хочете уберегтися від хабара або не знаєте, як зареєструвати факт хабара на ресурсі є ряд практичних порад у формі інфографік та інструкцій, що робити у тій чи іншій корупційній ситуації.

Наталія Шевяхова