Рresswatcher – перший онлайн-ресурс для роботи в зоні АТО

adminStandardLeave a Comment

presswatcher-2

До 2014 року журналістів, що працюють у гарячих точках можна було порахувати на пальцях однієї руки. Після анексії Криму та самопроголошених республік ДНР та ЛНР, кількість журналістів, що знаходяться у небезпечних місцях різко побільшало. За таку роботу почали братися люди, які без спеціальної підготовки та акредитації відправилися у зони ризику для життя. Тому на початку листопада в Україні почав діяти онлайн-ресурс реєстрації, підтримки та забезпечення безпеки журналістів в умовах підвищеного ризику –  presswatcher.org.

Про ідею створення такого сайту розповідає, одна з організаторів Ірина Земляна: «З початку російської агресії в Україні багато журналістів побувало в полоні та зазнало фізичних пошкоджень. Особливо важко було  їм допомагати не знаючи точного їхнього місцезнаходження чи більш детальних даних про журналіста. Тому виникла ідея створити такий сайт, де б журналіст реєструвався перед поїздкою, реєстрував свій маршрут і це б дозволяло знати про його місцезнаходження та мати більш детальну інформацію про нього». У роботу presswatcher входить не лише ознайомлення журналістів з правилами безпеки у гарячих точках, а й формування бази даних журналістів. До якої відноситься такі дані – загальна інформація про людину, її маршут, куди вона направляється і де планує працювати у зоні АТО. Аби не наражати журналістів на додаткову небезпеку  база даних є закритою і оприлюднена вона може бути лише у випадку викрадення чи виникнення інших реальних проблем у журналіста, запевняє Ірина Земляна.
«За маршрутом журналіста може спостерігати тільки волонтер, якого журналіст сам зареєструє, як свою довірену особу. Якщо журналіст не призначає свою людину, ми приставляємо до цієї роботи працівника ІМІ (прим. авт., Інститут масової інформації ), який буде відповідати та дистанційно слідкувати за маршутом журналіста. Більше ніхто не зможе бачити маршрут журналіста. Портфоліо на сайті відкривається лише за умови, що ті дані допоможуть зберегти життя, ідентифікувати чи знайти журналіста».

Варто зауважити, що в основу сайту покладено принцип роботи гірських рятувальних служб і контрольних пунктів на небезпечних туристичних маршрутах. Рresswatcher слугує прикладом того, як вдало можна підлаштувати під себе закордонні проекти. Проблема полягає лише в тому, що не всі журналісти можуть справитися з емоціями і погодитися записатися на тренінги. До здоров’я, як і до безпеки, треба ставитися з відповідальністю, – зауважує організатор сайту Ірина Земляна.

«Наша мета – навчити журналістів дбати про особисту безпеку, бути підготованими та поінформованими, покладатися на власні сили та допомагати колегам, які потрапили в біду. Рresswatcher це платформа для всіх журналістів, що працюють чи збираються працювати в зоні АТО».

Наталія Шевяхова